نظرسنجی

بازدیدکنندگان محترم در حال حاضر ،نظرسنجی فعالی وجود ندارد.
مسعود سلطلانی فر و مهندس شهرام غراوی در پی گسترش صنعت گردشگری
جمعه,9 مهر,1395 - 12:26
 مسعود سلطلانی فر و مهندس شهرام غراوی در پی گسترش صنعت گردشگری

نماینده مجلس شرق گلستان در نشستی که با معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور داشتند به اهمیت پیشروی برنامه های خود در این حوزه اشاره نموده اند.

به گزارش مجلس تی وی به نقل از ایسنا، "مسعود سلطانی‌فر" در فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی که به ریاست غلامرضا کاتب، عضو هیات رییسه مجلس برگزار شد، گزارش طرح ضربتی ایجاد ۱۴۰ هزار شغل در بخش‌های گردشگری و صنایع دستی را به اعضای این فراکسیون ارائه کرد.

او در این جلسه که با حضور اعضای فراکسیون تولید و اشتغال و همچنین معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، گزارشی از وضعیت عملکرد سازمان میراث فرهنگی در سه سال گذشته و برنامه‌های این سازمان برای ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری و صنایع دستی ارائه کرد.

معاون رییس‌جمهور در آغاز این جلسه به تشریح سابقه‌ی تشکیل این سازمان پرداخت و جابه جایی معاونت میراث فرهنگی به شیراز و معاونت صنایع دستی به اصفهان را ضربه‌ای بزرگ به هویت این دستگاه دانست و افزود: این جابه‌جایی‌ها باعت خسارت‌های فراوان به سازمان میراث فرهنگی شد و همچنین تغییرات مدیریتی را می‌توان یکی دیگر از آفت‌های سازمانی در دو دولت گذشته دانست، به گونه‌ای که دولت یازدهم، سازمانی فرو پاشیده و ورشکسته با ساختاری متزلزل و ناکارآمد را تحویل گرفت.

وی گفت: اما با تلاش همه همکاران این سازمان و ساماندهی امور، بعد از سه سال از استقرار دولت یازدهم، عملکرد سازمان به گونه‌ای شد که در جشنواره شهید رجایی امسال به عنوان دستگاه برتر معرفی و مورد تجلیل قرار گرفت.

سلطانی‌فر همچنین درباره‌ی طرح ضربتی اشتغال، اظهار کرد: اجرای این طرح برای سال‌های ۹۵ و ۹۶ برنامه‌ریزی شده است و پیش‌بینی ما این است که در دو سال با بودجه‌ای که شامل تسهیلات بانکی ارزان قیمت بالغ بر ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است، ۱۴۰ هزار شغل شامل ۷۰ هزار شغل در بخش گردشگری و ۷۰ هزار شغل در بخش صنایع دستی ایجاد شود.

وی اضافه کرد: متوسط تسهیلات لازم برای ایجاد شغل در بخش صنایع دستی و گردشگری مبلغ ۳۵ میلیون تومان به ازای هر فرد است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه به تشریح جداول و آمارهای مربوط به برش‌های موضوعی، کارگاهی و استانی طرح ضربتی اشتغال پرداخت و جزئیات این طرح را برای نمایندگان فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی تشریح کرد.

اجرای طرح ضربتی اشتغال در ۹ استان

در ادامه این جلسه، انصاری ـ معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ گفت: با همکاری سازمان میراث فرهنگی، طرح ضربتی اشتغال در ۹ استان کشور اجرایی خواهد شد. استفاده از ظرفیت‌های بخش گردشگری به عنوان اولویت اول این استان‌ها برای اشتغالزایی در نظر گرفته شده است.

به گفته‌ی او، استان‌های کرمان، فارس، سمنان، کردستان، کرمانشاه خراسان رضوی، گلستان و اصفهان تعدادی از استان‌های دارای اولویت اشتغالزایی در بخش گردشگری هستند.

انصاری اضافه کرد: سرعت ایجاد اشتغال در بخش گردشگری ۲/۵ برابر سایر بخش‌ها است و گردشگری می‌تواند باعث رونق در سایر بخش‌های اقتصادی شود.

وی گفت: در حال حاضر در برخی استان‌های کویری کشور ظرفیت ایجاد اشتغال از طریق ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در مناطق کویری ایجاد شده است.

گردشگران خارجی تصور می‌کنند ایران یک کشور پر از خشونت است

در ادامه غلامرضا کاتب ـ رییس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی و عضو هیات رییسه مجلس ـ، اظهار کرد: برای رونق گردشگری، اطلاع‌رسانی از طریق شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی خارجی و شبکه‌های مجازی به زبانهای مختلف ضروری است، چراکه در سال‌های گذشته تبلیغات منفی عیله کشورمان صورت گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به این تبلیغات منفی، گردشگران خارجی تصور می‌کنند، ایران یک کشور غیرمتمدن و پر از خشونت است، در حالی که بیشتر گردشگران با سفر به کشورمان و بازدید از استان‌های مختلف، نگاهشان به کشور ما تغییر می کند.

اختصاص کتاب درسی ایران‌شناسی در مدارس

میرزایی ـ سخنگوی کمیسیون آموزش عالی مجلس ـ هم در این نشست پیشنهاد داد؛ برای معرفی ایران به جوانان و نوجوانان، یک کتاب درسی ویژه ایران‌شناسی برای مقطع متوسطه تدوین و اجرایی شود.

وی گفت: صدا و سیما باید هر هفته را به معرفی یک استان اختصاص دهد و در طول یک سال به طور کامل جاذبه‌ها و ظرفیت‌های کل کشور را به مردم معرفی کند.

سازمان میراث فرهنگی در واگذاری بناهای تاریخی جسارت کرد

در ادامه این جلسه یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، جسارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی را برای احیاء و بهره‌برداری، ستودنی دانست و گفت: پیشتر سازمان میراث فرهنگی به دور این بناها حصار کشیده بود و درحالی‌که خود قادر به احیای این بناها نبود، اجازه ورود بخش خصوصی را نیز به این گونه بناها نمی‌داد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: برای اجرای طرح ضربتی اشتغال، باید بروکراسی اداری را به ویژه در شهرستانها کم کرد و پس از ایجاد اشتغال برنامه ریزی برای مدیریت گردشگری در استانها ایجاد شود.

او تاکید کرد: موضوع نظارت، پس از تصویب این طرح یک ضرورت جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پاسخ به برخی پرسش‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد ضرورت ساخت هتل در برخی شهرستان‌های محروم، گفت: در زمینه ساخت هتل، دولت نمی‌تواند ورود پیدا کند بلکه بخش خصوصی با ارزیابی و امکان سنجی، اقدام به ساخت هتل می‌کند و سازمان میراث فرهنگی این آمادگی را دارد که به تمام پروژه‌های هتل‌سازی بویژه هتل‌های ۴ و ۵ ستاره تسهیلات ارزان قیمت در سریعترین زمان ممکن اعطا کند.

 

برچسب ها :
تعداد بازدید : 232 | تعداد نظرات : 0

ارسال نظر
نام
ایمیل
وب سایت
متن نظر  
  لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:
=9+1